19

Sepetçiler Pavilion

104

Museum Sepetçiler Pavilion in ratings 2024:

Not in TOP-3
В рейтинге лучших музеев Sepetçiler Pavilion занимает 104 место. В округе Шиле 47 место.
138 views
0 в избранных
19 reviews
exposition
kids
traff
infrastructure
location
price

Show map

«Sepetçiler Pavilion» located: Hoca Paşa, Sepetçiler Pavilion, Kennedy Cad. No:25, 34110 Fatih/İstanbul, Türkiye , Шиле. As of 2024-07-25 06:13:34 «Sepetçiler Pavilion» takes 104 place in Museums Istanbul. See awards and statuses Istanbul 2024.

Is it your company? Get access to card editing and additional features

Report a problem

Share

Contact

Address: Hoca Paşa, Sepetçiler Pavilion, Kennedy Cad. No:25, 34110 Fatih/İstanbul, Türkiye Шиле

Foto

Reviews to Sepetçiler Pavilion

Войдите или зарегистрируйтесь, чтобы оставить отзыв
*****
Zamanında sarayın bi...
Zamanında sarayın bir parçasıymış.Halen Yeşilay Vakfının genel merkezi olarak kullanılıyor. Boğaza sıfır Eminönü iskelesine ve sirkeci garina 200.. 300 metre mesafede muhteşem bir yer ancak izinsiz giriş yasak.
Полезный отзыв?
*****
İstanbul'un en güzel...
İstanbul'un en güzel yerindeki, en güzel binası. Ben buranın eski halini de biliyorum. Tüm halkın giremediği gece kulübüydü. Şimdilerde ise Yeşilay genel merkezi. Bence buda yetersiz. Keşke aslına uygun müze olabilse.
Полезный отзыв?
*****
Muhteşem güzellikte...
Muhteşem güzellikte deniz manzarasına sahip, amiyane tabiriyle krallara layık bir kasır. Geleneksel Osmanlı mimarisi özelliği sergiliyor ve iç mimarisi ince işçiliklere sahip. Şu an Yeşilay Derneğinin kullanımına sunulmuş ve derneğin genel merkez binası olarak hizmet vermektedir. İç mekanın herkese açık olup olmadığını bilmiyorum ama bahçesi herkese açıktı diye düşünüyorum.
Полезный отзыв?
*****
Günümüzde Yeşilay Ge...
Günümüzde Yeşilay Genel Merkezi olarak kullanılan Sepetçiler Kasrı, 1643'te Sultan İbrahim tarafından Bizans döneminden kalma surların üzerine inşa ettirilmiştir. Topkapı Sarayı’nın dış bahçesinde ve kıyı alanlarında yer alan yapılardan bugüne kadar gelebilen sadece Sepetçiler Kasrı'dır. İnşaatında kullanılan kırmızı mermerler Darıca ve Rusçuk’tan, çinileri İznik’ten, demir aksam ve çiviler de Samakoy ve Selanik’ten getirilmiştir. Kasrın kapı kemeri üzerindeki kitabede yer alan bilgiye göre, yapıldığı dönemde Topkapı Sarayı sınırları içinde kalan Kasır, Sultan I. Mahmut (1730–1754) döneminde 1739’da yenilenmiştir. Bunun ardından XIX. yüzyıl ortalarında da yeni bir onarım yapılmıştır. Bu onarımlar yapının mimari üslubunu değiştirmemiştir ancak Kırım Savaşı sırasında çekilen bir fotoğrafta Sepetçiler Kasrı’nın bir kışlaya benzetildiği görülmektedir. Sepetçiler ismi nereden geliyor? Osmanlı döneminde yapılmış köşklerin en görkemlilerinden biri olan Sepetçiler Kasrı ile ilgili çeşitli söylentiler bulunmaktadır. Bunlardan birine göre, Edirne Sarayı’nda yükseltilmiş fevkani yapılara Sepetçi veya Sultani ismi verildiğinden dolayı bu kasra da Sepetçi denilmiştir. Bir başka söylentiye göre de Sultan İbrahim Kasrın arkasında bulunan hasırcı ve sepetçi esnafını koruduğu, buradaki eski köşkü yeniden yaptırmaya karar verdiği zamanda sepetçi esnafının yardımlarını görmüştür. Kasrın yapımından sonra da kasrın çevresindeki sepetçi esnafı çalışmalarını sürdürmüş ve sepetçilerin burada bulunmasından ötürü de Kasra bu isim verilmiştir. Saltanat Kayıkları Sepetçiler Kasrı’nın İstanbul yaşamına ilişkin bir diğer önemi ise saraya ait kayıkların bulunduğu yerde olmasıdır. Demiryolu, Topkapı Sarayı ile bağlantısını kesmeden önce sultanların kayıkları burada korunmaktaydı. Yeşilay Genel Merkezi Cumhuriyet dönemi ilk yıllarında askeri ecza deposu olarak kullanılan Sepetçiler Kasrı, restorasyondan önce tümüyle kendi haline terk edilmiş, güvensiz bir alan haline gelmiştir. 1955 yılında sahil yolunun açılışı sırasında istimlâk edilme konumun
Полезный отзыв?
*****
Nice
Nice
Полезный отзыв?
***
Misss
Misss
Полезный отзыв?
*****
Awesome view.
Awesome view.
Полезный отзыв?
*****
Perfect
Perfect
Полезный отзыв?
*****
Spectacular views
Spectacular views
Полезный отзыв?
***
Nice views of Istanb...
Nice views of Istanbul and phosphorous
Полезный отзыв?
Читать все отзывы (19)

News

Новости не найдены

Interesting